Artykuły o pływaniu

Echo Dnia - Wtorek, 02.03.2021
Bardzo dobry start Dominika Bujaka na Grand Prix Pucharze Polski w pływaniu. Był najlepszy w stylu zmiennym
 
W Ostrowcu Świętokrzyskim na olimpijskiej pływalni po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbyły się zawody Grand Prix Puchar Polski w pływaniu.

  Zawodnicy Salosu Cortile Kielce z powodzeniem startowali w Ostrowcu Świętokrzyskim. Najlepiej wypadli Dominik Bujak i jego starszy brat Piotr.

W zawodach wzięła udział rekordowa liczba uczestników, co było ogromnym wyzwaniem zarówno dla samych zawodników, jak i organizatorów. Przez obiekt w Ostrowcu przewinęło się prawie 1000 uczestników tej prestiżowej imprezy, oczywiście z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, czyli miedzy innymi niestety bez udziału publiczności.
To ważne zawody w roku olimpijskim, które były poważnym sprawdzianem formy dla zawodników ubiegających się o reprezentowanie kraju w wielu imprezach rangi międzynarodowej. Poza kwalifikacjami do przesuniętych na ten rok Igrzysk Olimpijskich w Tokio odbędzie się miedzy innymi rywalizacja o udział w mistrzostwach Europy, świata czy Uniwersjadzie.

O  bilety  do tych imprez pływacy będą się starać podczas Głównych Mistrzostw Polski, które odbędą się na przełomie kwietnia i maja w Lublinie. W zawodach uczestniczyła cała czołówka polskiego pływania, w której nie mogło zabraknąć również zawodników z kieleckiego klubu Salos Cortile, prowadzonego przez uznaną na arenie ogólnopolskiej parę trenerską Iwone Kijewską i Marcina Przytułę.
Zawody Grand Prix Puchar Polski w Ostrowcu były jednymi z pierwszych w tym roku, które zostały zatwierdzone przez światową organizację pływacką FINA. Można było na nich walczyć o kwalifikacje do igrzysk w Tokio. Niektórzy zawodnicy decydowali się powalczyć o minimum kwalifikacyjne do Tokio już na początku sezonu w Ostrowcu. Sztuka ta udała się zawodnikowi klubu sportowego AZS AWF Katowice Jakubowi Majerskiemu, który w wyścigu na 100 m stylem motylkowym wypełnił minimum i praktycznie może być pewien wyjazdu do Tokio.
Bardzo dobrze na zawodach zaprezentował się Dominik Bujak z Salosu Cortile Kielce, wygrywając dwukrotnie wyścigi na swoich koronnych dystansach. Dominik zwyciężył na 400 m i 200 m stylem zmiennym, tym samym został uznany najlepszym zmiennistą tych zawodów. W kolejnych swoich startach na 100 m stylem dowolnym i 200 m stylem dowolnym bił swoje rekordy życiowe, a wynik na dystansie 200 m stylem dowolnym to najlepszy wynik w historii świętokrzyskiego pływania na olimpijskiej pięćdziesięciometrowej pływalni.
Udanie na zawodach zaprezentowali się również pozostali zawodnicy Salosu Cortile na czele z Piotrem Bujakiem, starszym bratem Dominika, który udanie startował na dystansach 200 m, 400 m i 1500 m w stylu dowolnym. W Ostrowcu Świętokrzyskim kielecki klub Salos Cortile reprezentowali też Paulina Rogowska (...), Aleksandra Tomaszewska (...), Natalia Pawlik (...), Piotr Niestuj (...), Jakub Borowski (...), Radosław Kwiatek (...) oraz najmłodszy w gronie Wiktor Przytuła (...). Warto podkreślić, że zawodnicy Salosu Cortile na co dzień nie mają możliwości przygotowywania się do rywalizacji na pływalni 50-metrowej, gdyż w Kielcach nie ma basenu o wymiarach olimpijskich. Tym bardziej należy docenić osiągnięcia kieleckich pływaków w rywalizacji z innymi zawodnikami trenującymi na obiektach pięćdziesięciometrowych, a uzyskiwane przez nich wyniki świadczą o znakomitej pracy trenerskiej.

[ / Dorota Kułaga / ]

Echo Dnia - Sobota, 27.02.2021
Arena Grand Prix Polski w Pływaniu na pływalni „Rawszczyzna” w Ostrowcu. Zawodnicy biją się o Tokio
 
Ponad 900 zawodników, w tym członkowie kadry olimpijskiej, biorą udział w pierwszych w tym roku zawodach Arena Grand Prix Polski w Pływaniu, rozgrywanych w weekend na pływalni „Rawszczyzna” w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zawody w Ostrowcu dla części sportowców mogą się okazać przepustką do rozgrywanych w tym roku w Tokio, Igrzysk Olimpijskich. Są to pierwsze rozgrywki z cyklu Arena Grand Prix Polski w tym roku. Miesiąc temu Polski Związek Pływacki oficjalnie wskazał, a FINA zaakceptowała jako zawody kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2021 zawody Arena Grand Prix Polski w Ostrowcu Św. (27-28.02.2021), w Lublinie (27-28.03.2021) i w Warszawie (10-11.04.2021) oraz Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Lublinie (28.04–2.05.2021).
Otwarcia ostrowieckich zawodów w sobotę, 27 lutego dokonali prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński i dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Piotr Węglewicz. Chwilą ciszy uczczono zmarłego niedawno Jana Wiederka, wieloletniego szkoleniowca polskiej kadry pływackiej i waterpolo, pochodzącego z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Na basenie w Ostrowcu w sobotę i niedzielę ścigają się między innymi zawodnicy powołani do kadry olimpijskiej młodzieżowców i seniorów. Wśród nich jednym przedstawicielem województwa świętokrzyskiego jest kielczanin Dominik Bujak, startujący na 400 metrów stylem dowolnym.
Gospodarze – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – zgłosili do zawodów 30 osób. Powołania otrzymali Dominik Bielawa, Filip Skierniewski, Julian Szeleźniak- Białkowski, Patryk Stefański, Aleks Tomaszewski, Kuba Wolski, Wiktor Rajca, Jan Lis, Adam Jackiewicz, Dawid Majsak, Adam Siembida, Kacper Borowski, Oskar Karaś, Michał Kesler, Jakub Kotwica, Mikołaj Mazan, Bartosz Michta, Kajetan Radkiewicz, Eryk Sojda i Miłosz Wiek oraz Julia Falfus, Gabriela Iżewska, Julia Jonaszek, Adrianna Petrykowska, Gabriela Górniak, Małgorzata Celińska, Zuzanna Kamińska, Zofia Sadlos, Alicja Sulik i Malwina Szafrańska.

[ / Anna Śledzińska / ]

Echo Dnia - Sobota, 20.02.2021
Plebiscyt Sportowy 2020. Dominik Bujak zajął dziesiąte miejsce:
Miło jest być w elicie świętokrzyskiego sportu.
 
Dominik Bujak z Salosu Cortile Kielce zajął dziesiąte miejsce wśród sporowców w 69. Plebiscycie Sportowym 2020 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu.

  Dominik Bujak - Fot. Dorota Kułaga / Echo Dnia

Dominik Bujak z kieleckiego Salosu Cortile bardzo dobrze rozpoczął miniony sezon. Podczas mocno obsadzonego mitingu pływackiego w Budapeszcie wywalczył srebrny medal na dystansie 200 m stylem zmiennym oraz znalazł się tuż za podium na 400 m zmiennym. Stawał również na podium w zawodach Grand Prix Polski w Poznaniu i Łodzi. Zwieńczeniem trudnego roku było wywalczenie podczas mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców w Olsztynie pięciu medali. Dominik jest objęty szkoleniem kadry narodowej przygotowującej się do walki o kwalifikacje olimpijskie.
- To duże wyróżnienie, że znalazłem się w tym gronie, bo jest to elita świętokrzyskiego sportu. Fajnie, że ktoś zwrócił uwagę na moje sukcesy, bo pływanie nie jest tak popularne w Polsce - mówił Dominik Bujak, pływak Salosu Cortile Kielce.

[ / Dorota Kułaga / ]