Aktualności

Poniedziałek, 27.11.2023 - Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców
23-26.11.2023, Poznań
Nietypowo bo na basenie 50 metrowej długości rozegrane zostały w dniach od 23 do 26 listopada na pływalni „Termy Maltańskie” w Poznaniu Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców. Choć skromna liczba uczestników reprezentowała okreg świętokrzyski, tylko dwoje zawodników Salosu Cortile Kielce zgłoszonych zostało do uczestnictwa w zawodach, to zdobycz medalowa czterodniowej rywalizacji jawi się całkiem okazale. Często w informacjach z pływalni na których rozgrywane były Mistrzostwa Polski używałem słów: „bliski zdobycia medalu Mistrzostw Polski był ... Piotr Niestuj”. Począwszy od Mistrzostw Polski Juniorów 17 i 18 letnich po Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców wielokrotnie wyliczałem czwarte, piąte, szóste ... miejsca Piotra. Ciągle szczęście było na wyciągnięcie ręki, ale i ciągle też czegoś do pełni szczęscia brakowało. Dlatego tym bardziej cieszy informacja, która nadeszła do nas tym razem z poznańskiej pływalni, że zawodnik Salosu Cortile Kielce Piotr Niestuj właśnie, wywalczył w trakcie Mistrzostw dwa medalowe „krążki”. Oba pochodzą z konkurencji 200m stylem zmiennym, w której uzyskując wynik 2:05.83 sklasyfikowany został na trzecim miejscu wśród Seniorów i na drugim wśród Młodzieżowców. Ale aby w tej relacji napisać także coś tradycyjnie, to wspomnę, iż Piotr był również „bliski zdobycia medalu Mistrzostw” na dystansie 200m stylem dowolnym. Przepływając cztery długości basenu w czasie 1:53.83 podopieczny Marcina Przytuły sklasyfikowany został na ... czwartym miejscu wśród Młodzieżowców. Pozostaje zatem tylko pogratulować zawodnikowi i trenerowi medalowych osiągnięć i życzyć wytrwałości na drodze do kolejnych sukcesów.
W poznańskich Mistrzostwach rywalizowało 268 zawodników z 66 klubów.

Niedziela, 26.11.2023 - Sprawdzian Wytrzymałości - Staszów 25.11.2023
Uczestnictwo w Sprawdzianie Wytrzymałości zakończyło ostatnie w tym roku zgrupowanie pływackiej Wojewódzkiej Kadry Młodzików, które odbyło się w dniach 23-25 listopada na pływalni PCS w Staszowie. Na podstawie wyników Sprawdzianu i wyników uzyskanych w zawodach Małej i Dużej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej sporządona zostanie lista rankingowa zawodników 11 i 12-letnich na podstawie której wyłoniona zostanie Kadra na 2024 rok. Zostanie ona opublikowana po ostatniej, szóstej rundzie Dużej Ligi.
Udział w Sprawdzianie jest także, zgodnie z Regulaminem Imprez PZP dla zawodników 11 i 12-letnich warunkiem dopuszczenia do udziału w Drużynowych Mistrzostwach Młodzików w kolejnym roku. Zawody miały formułę open, a więc mogli w niej uczestniczyć zawodnicy ze wszystkich kategorii wiekowych, a dyplomy i medale przyznawane były w kategoriach Open, Młodzik 12-lat i Dzieci 11-lat. Ostatecznie w rywalizacji uczestniczyło 75 zawodnikow z 6 klubów.

Poniedziałek, 20.11.2023 - Mała Świętokrzyska Liga Pływacka - Połaniec, 18.11.2023
Sukcesem zawodników Kajmana Połaniec zakończyła sie rywalizacja w Małej Świętokrzyskiej Lidze Pływackiej XXII edycji. Podopieczni Kacpra Ciepieli i Grzegorza Bisztygi zdominowali ligowe rozgrywki zdecydowanie wygrywając Klasyfikację Generalną zawodów oraz 4 z sześciu klasyfikacji indywidualnych. Sukces tym większy, iż rzadko zdarza się że młodzi pływacy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski ustępują pierwszego stopnia podium w tych rozgrywkach. Przez ostatnie 12 edycji zdarzyło się to tylko dwukrotnie, w 2015 i 2017 roku w zawodach Małej Ligi triumfowali podopieczni Bartosza Staneckiego, pływacy Barakudy Starachowice, a po raz ostatni na najwyższym stopniu podium klub kielecki zakończył rozgrywki w 2010 roku, a byli to podopieczni Leszka i Krzysztofa Januchtów zawodnicy MUKP Korony-Swim Kielce.
W dniu, w którym po raz pierwszy klub z Połańca wywalcza tytuł najlepszej drużyny w Małej Świętokrzyskiej Lidze Pływackiej na pływalni w Połańcu nie mogło zabraknąć przedstawicieli połanieckiego Samorządu, dyrekcji OSiR oraz sponsorów klubu oraz Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Pływackiego. W uroczystym otwarciu oraz we wszystkich dekoracjach sobotnich zawodów uczestniczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Jacek Nowak, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Zając, Dyrektor OSiR w Połańcu Grzegorz Sobut, Jerzy Król Dyrektor Pionu Remontów przedsiębiorstwa Enea Elektrownia Połaniec SA i Stanisław Kotlarz Prezes Banku Spółdzielczego w Połańcu oraz przedstawiciele SOZP w osobach Prezesa Leszka Pustuły, Sekretarza Wojciecha Papiera oraz Członka Zarządu Agaty Boryckiej.
Zaciętą walkę za plecami Kajmana o drugi stopień podium toczyli natomiast zawodnicy KS KSZO Ostrowiec Św. i MUKP Orki MOSiR Kielce. Gdyby kielczanom udało się wygrać z KSZO różnicą większą niż 23 punkty to oni mogli zająć drugą lokate w rozgrywkach. I częściowo im sie to udało. Co prawda wygrali w sobotę z zawodnikami KSZO, ale wywalczona różnica 11 punktów nie wystarczyła na pokonanie pływaków z Ostrowca i to właśnie podopieczni Marcina Pilińskiego, Marcina Kaczmarskiego i Mariusza Firmantego cieszyli się z drugiego miejsca. a podopieczni Piotra Karpińskiego, zawodnicy Orki MOSiR Kielce zajęli ostatecznie miejsce trzecie.
Zwyciezcami klasyfikacji indywidualnych XXII edycji Małej Ligi zostali:
Bednarska Antonina i Góralski Ignacy oboje KS KSZO Ostrowiec Św. w kategorii Dzieci 11-lat, zawodnicy Kajmana Połaniec Sawicka Liliana i Kosowicz Gabriel wśród 10-latków, oraz Dragon Dorota i Ścisłowski Antoni oboje także Kajman Połaniec wśród zawodników 9-letnich. Jedyny rekord okręgu ustanowiony w trakcie zawodów to wynik podopiecznego Marcina Pilińskiego, zawodnika KS KSZO Ostrowiec Św. Ignacego Góralskiego na dystansie 100m stylem klasycznym. Uzyskany wynik 1:22.25 to rekord okręgu w kategorii Dzieci, czyli zawodników 11-lat i młodszych. Statuetki dla najlepszych zawodników finałowej rundy wywalczyli: Siatkowska Pola/Orka MOSiR Kielce (200m st.dowolnym - 2:35.15 - 360 pkt.) i Góralski Ignacy/KS KSZO Ostrowiec Św. (100m st.klasycznym - 1:22.25 - 309 pkt.) wśród 11-latków, Sawicka Liliana (200m st.dowolnym - 2:54.07 - 255 pkt.) i Kosowicz Gabriel (50m st.grzbietowym - 0:35.94 - 236 pkt.) oboje Kajman Połaniec wśród pływaków 10-letnich, oraz Szymankiewicz Marcelina/Orka MOSiR Kielce (50m st.dowolnym - 0:36.24 - 253 pkt.) i Ścisłowski Antoni/Kajman Połaniec (50m st.dowolnym - 0:34.51 - 201 pkt.) wśród 9-latków. Rywalizacja w XXII edycji Małej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej objęta była Patronatem Honorowym Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Pani Anny Krupki a wsparcia finansowego w organizacji zawodów udzielili Sponsor zawodów Przedsiębiorstwo Enea Elektrownia Połaniec SA oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. W finałowej rundzie Małej Ligi uczestniczyło 167 zawodników z dziewięciu klubów.

Poniedziałek, 20.11.2023 - Zgrupowanie Kadry Młodzików - Staszów, 23-25.11.2023
W pliku do pobrania publikujemy informacje dotyczące zgrupowania dla zawodników, którzy potwierdzili swój udział w zgrupowaniu Kadry Wojewódzkiej Młodzików ŚOZP. Zachęcamy do zapoznania się celem odpowiedniego przygotowania się do udziału w zgrupowaniu. Dodatkowo dla zawodników Kadry ŚOZP pliki regulaminu i zgody rodziców/opiekunów prawnych na udział w zgrupowaniu, które podpisane należy dostarczyć trenerowi w dniu wyjazdu.
[ Informacje o zgrupowaniu ]     [ Regulamin ]    [ Zgoda na udział ] 

Wtorek, 14.11.2023 - 5 runda Dużej Ligi - 10.11.2023, Staszów
Nietypowo bo w piątek na pływalni PCS Centrum w Staszowie rozegrana została piąta, przedostatnia w tym roku, runda Dużej Ligi. Powodem przeniesienia rywalizacji na piątek były obchody Święta Niepodległości przypadającego na sobotę i w związku z tym brak dostępności obiektów w tym terminie. Do rywalizacji w zawodach przystąpiło 101 zawodników z 9 klubów i byli oni autorami zaciętej rywalizacji. Szczególnie konkurencja SKIN'S dostarczyła wielu emocji. Zawodnicy ścigali się tym razem na dystansie 50m stylem dowolnym a o kolejności, zarówno w rywalizacji kobiet jak i mężczyzn, decydowały setne części sekundy. Zwycięzcami skins'ów zostali zawodnicy reprezentujący KS KSZO Ostrowiec Św. Lipetska Anastasiia i Bartosz Michta a nagrody dla trenerów najlepszych zawodników odebrał Szymon Kurasiński.
Nagrody dla najlepszych zawodników poszczególnych kategorii odebrali:
Kamińska Zuzanna (200m st.klasycznym - 2:32.53 - 686 pkt) i Kajetan Radkiewicz (400m st.dowolnym - 3:56.20 - 725 pkt.) oboje KS KSZO Ostrowiec Św. wśród zawodników 16-letnich i starszych, Savchenko Aleksandra/KS KSZO Ostrowiec Św. (400m st.dowolnym - 4:27.97 - 665 pkt.) i Grzesik Franciszek/KS KSZO Ostrowiec Św. (50m st.dowolnym - 0:25.06 - 526 pkt) w kat. Juniorów Mł. 14,15-lat, Pawlik Aleksandra/SL Salos Cortile Kielce (50m st.dowolnym - 0:28.56 - 517 pkt.) i Starachowski Maciej/KS KSZO Ostrowiec Św. (400m st.dowolnym - 4:48.95 - 396 pkt.) wśród Młodzików 13-lat, oraz Boszczyk Zuzanna/Orka MOSiR Kielce (100m st.zmiennym - 1:11.50 - 493 pkt.) i Szyszkowski Kacper/SSiR Centrum Staszów (200m st.klasycznym - 2:57.46 - 310 pkt. 2 start 50m st.dowolnym - 0;30.13 - 303 pkt.) wśród 12-latków. Oczywiście nie uległa zmianie pozycja lidera klasyfikacji drużynowej zawodów, a więc finałowa runda rozegrana zostanie 2 grudnia na pływalni „Rawszczyzna” w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Poniedziałek, 06.11.2023 - Zawody o Puchar Prezydenta - Kielce 4,5.11.2023
Po raz kolejny, rozgrywane na pływalni „Orka” w Kielcach Zawody o Puchar Prezydednta miały międzynarodową obsadę. Oprócz 123 zawodników reprezentujących szesnaście klubów polskich do rywalizacji o medale i dyplomy przystapiła szóstka zawodników Szkoły Sportowej w Równem (Ukraina) Bardzo dobrze w zawodach zaprezentowali się zawodnicy Orki MOSiR Kielce. Podopieczni Piotra Karpińskiego zdecydowanie wygrali punktację drużynową zawodów a kolejnymi w tej klasyfikacji byli pływacy KS KSZO Ostrowiec Św. oraz H2O Bochnia. Szczególnie zawodniczki Orki mają powody do zadowolenia, bo swoją bardzo dobrą dyspozycję przypieczętowały rekordem okręgu. Kielczanki przepływając dystans 4x50m stylem dowolnym w czasie 1:57.44 poprawiły rekordowy wynik w kategorii juniorek 14-letnich. W klasyfikacjach indywidualnych zawodów zwyciężali: Lewandowska Ada / Champion Tomaszów Maz i Konopka Maksymilian / Korona-Swim Kielce w kategorii Junior Młodszy 14-lat, Pawlik Aleksandra / Salos Cortile Kielce i Paruch Maciej / H2O Bochnia wśród Młodzików 13-letnich, Boszczyk Zuzanna i Zagniński Aleksander oboje ORKA MOSiR Kielce wśród Młodzików 12-lat i Kacer Maria / BOSiR Brzesko oraz Góralski Ignacy / KSZO Ostrowiec Św. wśród Dzieci jedenastoletnich.

I-II III IV V VI VII IX-X XI XII
ARCH. 2010-16 ARCH. 2017-22 2023 2024