Aktualności

Wtorek, 19.12.2023 - Mistrzostwa Polski Juniorów 17,18-letnich - Olsztyn, 15-17.12.2023
Po raz kolejny Zuzanna Kamińska i Bartosz Michta, zawodnicy KS KSZO Ostrowiec Św. nie zawiedli. Podopieczni Szymona Kurasińskiego od kilku lat regularnie przywożą medale z Mistrzostw Polski i tak również było tym razem. W rozegranych w dniach 15-17 grudnia na pływalni „Auasfera” w Olsztynie Mistrzostwach Polski Juniorów 17,18-letnich ostrowieccy pływacy trzykrotnie stawali na podium, dwukrotnie na jego najwyższym stopniu i raz na miejscu drugim. Dwukrotnie ze złotego medalu i tytułu Mistrza Polski cieszył się Bartosz Michta. Zawodnik KSZO wygrał rywalizację w konkurencji 100m stylem motylkowym (0:53,30) oraz 200m (1:54,87) tym samym stylem. Uzyskane w obu konkurencjach wyniki to rekordy okręgu w kategorii Seniorów i Juniorow 18-letnich. Bartosz bliski zdobycia medalu był także w najkrótszej konkurencji stylem motylkowym, na dystansie 50 metrowym, w której uzyskując wynik 0:24,38 uplasował się tuż za podium, na miejscu czwartym. Na osłodę sprinterskiego startu pozostaje fakt, iż uzyskany wynik jest rekordem okręgu w kategorii Juniorów 18-letnich. Trzykrotnie w finałach A olsztyńskim Mistrzostw rywalizowała Zuzanna. Specjalizująca się w stylu klasycznym zawodniczka KSZO na drugim miejscu, zdobywając srebrny medal ukończyła rywalizacjie na dystansie 200 metrowym (2:27,77), w konkurencji 100m stylem klasycznym (1:11,00) była ósma i dziewiąta na dystansie 50 metrowym (0:33,48). Wynik z konkurencji 200m stylem klasycznym to rekord okręgu świętokrzyskiego w kategorii Seniorów oraz Juniorów 17 i 18-letnich. Trzykrotnie w Finałach A, seriach głównych olsztyńskich Mistrzostw rywalizował Kajetan Radkiewicz. Tym razem niestety zawodnikowi KSZO nie udało się wywalczyć medalu, a rywalizację kończył na: miejscu szóstym w konkurencji 1500m stylem dowolnym (15:53,84), miejscu siódmym 400m stylem dowolnym (3:51,58) oraz także na miejscu siódmym na dystansie 200 metrowym (1:50,95). Bliskie zdobycia medalu były także zawodniczki KSZO w wyścigach sztafet na dystansie 4x100m stylem zmiennym. Wynikiem 4:16,35 ustanowiły wprawdzie rekord okręgu Seniorów i Juniorów 18-letnich, ale wystarczyło to „jedynie” do zajęcia czwartego miejsca. Jeszcze dwie zawodniczki KSZO pływały w finałach A olsztyńskich zawodów. Pierwsza to Zofia Sadłoś, która dwukrotnie w wyscigach finałowych zajmowała ósmą lokatę. Po raz pierwszy na dystansie 100m stylem motylkowym (1:03,17) i ponownie na o połowę krótszym dystansie (0:28,30). Wynik uzyskany przez ostrowczankę na dystansie 50m stylem motylkowym jest rekordem okręgu w kategorii Seniorów oraz Juniorow 17 i 18-letnich. Kolejną i ostatnią uczestniczką finałowych rywalizacji była Gabriela Iżewska, która w konkurencji 100m stylem dowolnym (0:59,00) zajęła 10-tą lokatę.
W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na bardzo dobre przygotowanie pływaków KSZO, a zarazem uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św. do zawodów. Podopieczni Szymona Kurasińskiego, Marcina Malińskiego oraz Marcina Piwnika w większości startów poprawiali swoje życiowe osiągnięcia, co jednoznacznie sugeruje że w sposób prawidłowy przepracowali okreś przygotowawczy do Mistrzostw. Potwierdzeniem tych słów niech będzie również fakt, że uczeń SMS-u w Ostrowcu Św. reprezentujący UKS 51 Lublin Filip Suchański trzykrotnie w trakcie Mistrzostw stawał na najwyższym stopniu podium. Uczynił to w konkurencjach 50m, 100m i 200m stylem grzbietowym. Nic dodać, nic ująć, pozostaje zatem tylko życzyć ostrowieckim trenerom utrzymania wzrostowej progresji wyników również w nadchodzącym 2024 roku. W trzydniowej rywalizacji uczestniczyło 351 zawodników z 96 klubów.

Poniedziałek, 18.12.2023 - Mistrzostwa Polski Juniorów 16-letnich - Bydgoszcz, 15-17.12.2023
Niewielka liczba, tylko czworo zawodników reprezentowało nasz okręg w Mistrzostwach Polski Juniorów 16-letnich, które w dniach od 15 do 17 grudnia rozegrane zostały na pływalni „Astoria” w Bydgoszczy. Troje z nich to zawodnicy KS KSZO Ostrowiec Św. w tym dwie Ukrainki, które ostatecznie nie były klasyfikowane oraz jedna zawodniczka Korony-Swim Kielce. Praktycznie więc do rywalizacji o medale przystąpiła tylko dwójka naszych zawodników, dlatego „plon” medalowy Mistrzostw, jeden medal brązowy należy odbierać pozytywnie. Autorem jedynego wywalczonego medalu był Cyprian Sikora. Wychowanek Orki MOSiR Kielce, obecnie zawodnik reprezentujący KS KSZO Ostrowiec Św. powtórzył osiągnięcie z Letnich Mistrzostw Polski i rywalizację na dystansie 200m stylem dowolnym ukończył na trzecim miejscu. Dobry występ podopiecznego Marcina Malińskiego podkreśla fakt, iż uzyskany wynik (1:50,72) to rekord okręgu w kategorii Juniorów 16-letnich. Dwukrotnie jeszcze kielczanin rywalizował w finałach A bydgoskich mistrzostw. Na dystansie 400m stylem dowolnym uzyskując wynik 4:02,62 sklasyikowany został na siódmym, a w konkurencji 200m stylem zmiennym z wynikiem 2:09,38 na dziewiątym miejscu.
W Mistrzostwach rywalizowało 301 zawodników ze 102 klubów.

Sobota, 16.12.2023 - Podsumowanie sportowe roku - Kielce - 14.12.2023
Czterem trenerom i pięciu zawodnikom reprezentującym kluby naszego okręgu przyznano nagrody w corocznym podsumowaniu roku sportowego, które odbyło się w dniu 14 listopada w budynku Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, a które zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyską Federację Sportu w Kielcach. Wyróżnienia otrzymali: Bartosz Michta i trener Szymon Kurasiński/ KS KSZO Ostrowiec Św. za wywalczenie ósmego miejsca na dystansie 200m stylem motylkowym w Mistrzostwach Europy Juniorów oraz tytułu Mistrza Polski Juniorów 17,18-lat na tym samym dystansie, Aleksandra Prasał z trenerem Tomaszem Żmiejko, przedstawiciele MUKP Korona-Swim Kielce za wywalczenie trzech tytułów Mistrza Polski w Mistrzostwach Polski Juniorów 14-letnich, czternastoletni zawodnicy KSZO Franciszek Grzesik za wywalczenie tytułu Mistrza Polski i Laura Gil jako nadzieja świętokrzyskiego sportu wraz z trenerem Mariuszem Firmantym oraz Filip Schabowski wraz z trenerem Adrianem Szumilasem Unia Busko-Zdrój w kategorii nadzieja świetokrzyskiego sportu.
W tym roku nagród za miejsca w punktacji Systemu Sportu Młodzieżowego nie przyznawano, a pływanie jako dyscyplina w ministerialnej klasyfikacji zajęło miejsce trzecie za lekkoatletyką i piłką ręczną mężczyzn. Natomiast Świętokrzyski Okręgowy Związek Pływacki w kategorii Imprez Wojewódzkich uhonorowany zastał nagrodą za organizację zawodów dla najmłodszych ... Mali Mistrzowie na Start!! Nagroda to uznanie pracy Związku w rozwijanie sportowych postaw i zaangażowania w trening soprtowy w najmłodszych kategoriach wiekowych.
Zwycięzcą w klasyfikacji klubów, które uzyskały najwyższe wyniki w rankingu punktowym współzawodnictwa sportu młodzieżowego województwa świętokrzyskiego został, podobnie jak w ubiegłym roku KS KSZO Ostrowiec Św.
Poniżej informacji znajduje się odsyłacz do strony Urzędu Marszałkowskiego, na której opublikowane zostały wyniki sportowego podsumowania, oraz zdjęcie nagródy.

Środa, 13.12.2023 - Mistrzostwa Polski Juniorów 14-letnich - Poznań, 8-10.12.2023
I tym razem nasi czternastolatkowie nie zawiedli. W rozegranych w dniach od 8 do 10 grudnia na pływalni „Termy Maltańskie” w Poznaniu Misrzostwach Polski Juniorów 14=letnich zawodnicy reprezentujący kluby naszego okręgu dwudziestokrotnie rywalizowali w finałach A i wywalczyli w nich sześć medali. Oczywistą faworytką do miejsc medalowych była złota medalistka Letnich Mistrzostw Polski, zawodniczka Korony-Swim Kielce Aleksandra Prasał. Podopieczna Bartosza Gałoty stanęła na wysokości zadania i przywiozła z poznańskiech zawodów trzy medale. Dwukrotnie kielczanka stawała na najwyższym stopniu podium, a uczyniła to w konkurencjach 100m (1:02,90) i 200m stylem grzietowym (2:13,80). Wywalczone tytuły mistrzowskie poparte zostały wynikami, które są rekordami okręgu świetokrzyskiego w kategoriach od Juniorów 14-lat do Seniorów włącznie. Także z rekordem okręgu Aleksandra zakończyła rywalizację w konkurencji 100m stylem zmiennym. Uzyskując wynik 1:05,50, który jest rekordem okręgu w kategoriach juniorów 14, 15 i 16-letnich zawodniczka Korony wywalczyła srebrny medal. W ostatnim swoim starcie w finale A poznańskich Mistrzostw zawodniczka Korony zajęła piąte miejsce w konkurencji 50m stylem grzbietowym (0:29,83). Jeszcze nie tak dawno wydawać by się mogło, że styl grzbietowy w tabelach rekordów dziewcząt to „teatr jednego aktora”. Okazuje się jednak że nie, bo do tabel rekordów tym stylem zaczyna się także wpisywać zaowdniczka KS KSZO Ostrowiec Św. Laura Gil. Podopieczna Marcina Piwnika uzyskując wynik 0:29,39 w konkurencji 50m stylem grzbietowym poprawiła rekord okręgu w kategoriach Juniorów 14,15 i 16-letnich. Dodatkowo uzyskany wynik zapewnił zawodniczce KSZO drugie miejsce i srebrny medal Mistrzostw. Jeszcze lepiej ostrowczanka poradziła sobie na dystansie 50m stylem dowolnym. Uzyskując wynik 0:26:53 poprawiła rekordowe osiągnięcia w tych samych kategoriach co stylem grzbietowym, ale tym wynikiem wywalczyła również złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski w tej konkurencji. Udział Laury w konkurencji 100m stylem grzietowym zakończył się także zdobyciem medalu. Uzyskując wynik 1:04,19 wywalczyła trzecie miejsce i odebrała brązowy medal Mistrzostw. Ostatni start zawodniczki KSZO w finałach A poznańskich Mistrzostw to piąta lokata na dystansie 100m stylem dowolnym (0:59,97). Z dobrej strony zaprezentowały się również pozostałe nasze reprezentantki w Mistrzostwach. Zawodniczka KS KSZO Ostrowiec Św. Amelia Kozub dwukrotnie uczestniczyła w finałach A poznańskich Mistrzostw i uzyskała w nich piąte miejsce w konkurencji 100m stylem grzbietowym (1:05,37) i siódme (2:22,51) na dwa razy dłuższym dystansie. Również dwukrotnie w bezpośredniej walce o medale rywalizowała Olivia Karpowicz. Zawodniczka Orki MOSiR Kielce i podopieczna Piotra Karpińskiego na siódmym miejscu ukończyła rywalizację w konkurencji 100m stylem zmiennym (1:07,91) i na dziesiątej pozycji na dystansie 100m stylem klasycznym (1:15,77). Dwukrotnie także w finałach A rywalizowała Oliwia Piwońska. Zawodniczka Korony-Swim Kielce była ósma na dystansie 200m stylem zmiennym (2:31,47) i dziewiąta w konkurencji 100m stylem zmiennym (1:08,83). Do kompletu wyników rywalizacji w finałach A dziewcząt należy jeszcze dodać 9 miejsce zawodniczki Korony-Swim Kielce Mai Chrabąszcz na dystansie 200m stylem motylkowym (2:32,98). Trochę gorzej powiodło się w Mistrzostwach naszym zawodnikom. Nie wywalczyli oni miejsc medalowych, a jedynymi naszymi przedstawicielami w finałach A byli zawodnicy KS KSZO Ostrowiec Św. Franciszek Grzesik i Szymon Batugowski. Złoty medalista Letnich Mistrzostw Polski Franciszek Grzesik czterokrotnie kwaliikował się do finałów A, rywalizując w których zajmował: czwartą lokatę na dystansie 50m stylem motylkowym (0:25,95 - rekord okręgu w kat. Juniorow 14-letnich), miejsce piąte na dystansie 50m stylem dowolnym (0:24,29), szóstą lokatę na 100m stylem dowolnym (0:53,71) oraz miejsce dziesiąte na dystansie 100m stylem motylkowym (1:00,70). Natomiast Szymon tylko raz uczestniczył w Finale A. W konkurecnji 200m stylem motylkowym sklasyfikowany został na dziewiątym miejscu (2:16,26).
W mistrzostwach uczestniczyło 435 zawodników ze 132 klubów.

Wtorek, 12.12.2023 - Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich - Gliwice, 8-10.12.2023
Do bardzo udanych swój udział w Mistrzostwach Polski 15-latków, które w dniach od 8 do 10 grudnia rozegrane zostały na pływalni w Gliwicach, może zaliczyć podopieczny Kacpra Ciepieli Bartosz Szyszkowski. Choć zawodnik Kajmana Połaniec wraca z Mistrzostw bez zdobyczy medalowej, to uzyskane wyniki: 5 miejsce na dystansie 50m stylem grzbietowym (0:26.53) i 9 miejsce w konkurencji 100m stylem zmiennym (1:01.76) podkreślają jego wysokie umiejętności i dobrze prognozują na kolejne starty. Tym razem Bartosz musi zadowolić się faktem, iż uzyskany wynik w konkurencji 50m stylem grzbietowym to rekord okręgu Juniorów 15-letnich, ale również tym, że jest to historycznie pierwszy rekord okręgu zawodnika Kajmana Połaniec.
Dwukrotnie w trakcie gliwickich Mistrzostw w finałach A rywalizował także Antoni Górski. Zawodnik Korony-Swim Kielce nie poprawił swojego osiągnięcia z letnich mistrzostw, w trakcie których wywalczył czwartą lokatę na dystansie 200m stylem motylkowym i sklasyfikowany został na ósmym miejscu właśnie na 200m st.motylkowym (2:11.06) oraz na dziesiatej pozycji na dystansie 100 metrowym tym samym stylem (0:58,44). W trzydniowej rywalizacji uczestniczyło 449 zawodników ze 134 klubów.

Niedziela, 10.12.2023 - Mali Mistrzowie na Start - Kielce, 09.12.2023
Czwarta runda zawodów z cyklu „Mali Mistrzowie na Start!!”, rozegrana w ubiegłą sobotę na pływalni „Foka” Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach była ostatnimi zawodami organizowanymi przez Świętokrzyski OZP w bieżącym roku. W zawodach, które cieszą się dużą popularnością wśród młodych pływaków, rywalizowało 177 zawodników z 11 klubów. „Mali Mistrzowie” to zawody, które mają na celu popularyzację pływania w najmłodszych kategoriach wiekowych, dlatego nagradzany jest w nich nie tylko wynik, ale również sam udział. Zawodnicy otrzymywali certyfikaty uczestnictwa, medale i dyplomy za czołowe miejsca w klasyfikacjach poszczególnych konkurencji oraz puchary dla najlepszych sztafet. Pośród uczestniczących zawodników rozlosowano również nagrody rzeczowe. Rywalizacji towarzyszyła zatem wielka ilość emocji, rekordowych osiągnięć i wspaniałej zabawy.

Poniedziałek, 04.12.2023 - Duża Świętokrzyska Liga Pływacka - Ostrowiec Św., 02.12.2023
Po swoich „młodszych kolegach” również zawodnicy 12-letni i starsi zawodami 6 rundy Dużej Ligi rozegranymi w sobotę na pływalni „Rawszczyzna” w Ostrowcu Św. zakończyli rywalizację w XXII edycji Dużej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej. Po raz kolejny triumfatorami klasyfikacji Generalnej okazali się pływacy KS KSZO Ostrowiec Św., podpieczni trenerów Marcina Malińskiego, Marcina Piwnika i Szymona Kurasińskiego. Drugie miejsce w tegorocznej edycji Dużej Ligi wywalczyli podopieczni Piotra Karpińskiego, zawodnicy Orki MOSiR Kielce, a trzecie miejsce przypadło w udziale Salosowi Cortile Kielce i trenerom Iwonie Kijewskiej i Marcinowi Przytule.
Zwycięzcami klasyfikacji indywidualnych w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:
Kamińska Zuzanna / KS KSZO Ostrowiec Św. i Piotr Niestuj / Salos Cortile Kielce wśród zawodników 16-lat i starszych, Savchenko Oleksandra i Grzesik Franciszek oboje KS KSZO Ostrowiec Św. w kategorii Juniorów 14 i 15-lat. Pawlik Aleksandra / Salos Cortile Kielce i Starachowski Maciej / KS KSZO Ostrowiec Św.w kategorii Młodzików 13-lat oraz Boszczyk Zuzanna / Orka MOSiR Kielce i Szyszkowski Kacper / Centrum Staszów wśród Młodzików 12-letnich.
W trakcie sobotniej rywalizacji doszło do poprawienia kilku rekordów okręgu. Dwunastolatek Centrum Staszów Kacper Szyszkowski, specjalizujący się w stylu klasycznym do dwóch swoich wcześniejszych rekordów dokłada trzeci, poprawiając rekordowe osiągnięcie na dystansie 50m stylem klasycznym, tym razem na basenie 25 metrowym (0:35,08). Rekordowym osiągnięciem poprawionym w trakcie sobotnich zawodów może się także pochwalić Ukrainka pływająca w barwach KS KSZO Ostrowiec Św. Savchenko Oleksandra. Podopieczna Marcina Malińskiego przepływając dystans 200m stylem zmiennym w czasie 2:19,61 poprawiła rekordy okręgu w kategorii Juniorów 15,16 i 17-letnich. Zawodniczki ukraińskie „pomogły„ także KSZO poprawić rekord okręgu na dystansie 4x100m stylem dowolnym (3:59.04), który to wynik jest obecnie rekordem w kategorii Seniorów i Juniorów 18-letnich.
Nagrody dla najlepszych zawodników rundy finałowej otrzymali:
Lipetska Anastasiia (100m st.dowolnym - 0:57.22 - 677 pkt.) i Radkiewicz Kajetan (800m st.dowolnym - 8:09.66 - 742 pkt.) oboje KS KSZO Ostrowiec Św. wśród zawodników 16-lat i starszych, Savchenko Oleksandra / KS KSZO Ostrowiec Św. (200m st.zmiennym - 2:19.61 - 665 pkt.) i Nalej Maciej / Salos Cortile Kielce (100m st.dowolnym - 0:55.79 - 522 pkt.) w kategorii Juniorów 14 i 15-lat. Pawlik Aleksandra / SL Salos Cortile Kielce (100m st.dowolnym - 1:02.09 - 530 pkt.) i Starachowski Maciej / KS KSZO Ostrowiec Św.. (100m st.dowolnym - 1:01.51 389 pkt.) w kategorii Młodzików 13-lat oraz Boszczyk Zuzanna / Orka MOSiR Kielce (100m st.dowolnym - 1:05.32 - 455 pkt.) oraz Szyszkowski Kacper / Centrum Staszów (50m st.klasycznym - 0:35.08 - 372 pkt.) wśród Młodzików 12-letnich.
Oczywiście gratulujemy zwycięzcom wszystkich klasyfikacji XXII edycji Dużej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej i życzymy wielu sukcesów na zbliżających się „wielkimi krokami” Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów.
[ Klasyikacja Generalna ]    [ Klasyikacje Indywidualne ]

Niedziela, 03.12.2023 - Ranking końcowy Kadry Młodzików 2024r
W plikach do pobrania publikujemy końcowy ranking zawodników 11 i 12-letnich ubegających się o miejsce w Kadrze Młodzików Świętokrzyskiego OZP na rok 2024. Zgodnie z zasadami przyjętymi w tym roku Kadrę tworzyć będzie 8 zawodniczek i 8 zawodników z czołowych miejsc rankingu plus ośmiu zawodników rezerwy (4 dziewczęta + 4 chłopców). Na podstawie zamieszczonego rankingu tworzony będzie skład pzyszłorocznej Kadry. W przypadku stwierdzenia błędu proszę o przesłanie informacji na adres mailowy: admin@sozp.org.
[ Ranking - Dziewczęta ]   [ Ranking - Chłopcy ]  

I-II III IV V VI VII IX-X XI XII
ARCH. 2010-16 ARCH. 2017-22 2023 2024